Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Sümpoosion “Ilu loeb. Nagu tõeline armastus”

Ilu loeb. Nagu tõeline armastus

12.09–13.09.2019

Kultuurikatel

TAB 2019 konverentsiprogrammi kuuluv sümpoosion toimub 12-13. septembril Kultuurikatlas. Sümpoosionit kureerib TAB 2019 peakuraator Yael Reisner ning selle eesmärk on ergutada valdkondadevahelist arutelu. Esinejate nimekirjast leiab filosoof Graham Harmani (USA), luuletaja Maria Lee (Eesti), matemaatik Ron Aharoni (Iisrael), arhitekt Sou Fujimoto (Jaapan) ja paljud teised.

Sümpoosion on suunatud eelkõige tegevarhitektidele ja arhitektuurivaldkonnas tegutsevatele professionaalidele, kuid pakub inspiratsiooni ja mõtlemisainet ka arhitektuurihuvilistele. Sümpoosioni ettekanded ja arutelud pakuvad võimalust viia end kurssi erinevate erialade vaatepunktiga ilule ja põletavate küsimustega tänasel arhitektuurimaastikul. Mainekad teadlased ja juhtivad arhitektid on pandud vastamisi paneeldiskussioonides, et arutada arhitektuuri, neuroteaduste, luule, matemaatika, tehisintellekti ja nende valdkondadega seotud digitehnoloogiate hetkeolukorra teemadel.

TAB sümpoosionit “Ilu loeb. Nagu tõeline armastus” modereerivad
Yael Reisner (Inglismaa), Martyn Hook ja Fleur Watson (Austraalia), Kaja Pae (Eesti).

TAB sümpoosion “Ilu loeb. Nagu tõeline armastus” on järelevaadatav Youtube kanalilt SIIN.  

TAB sümpoosion toimus ingliskeeles. Sümpoosioni kava ja videote jaotus on alljärgnev:

 

Neljapäev, 12. september 2019:

– Yael Reisner, TAB 2019 Head Curator– Beauty Matters; The Resurgence of Beauty;
– Taylor Enoch and Ron Aharoni – Why Beauty Matters;
– Taylor Enoch and Graham Harman – New Reasons For the Interest In Beauty;
– Maria Lee and Ron Aharoni – The Desire For Beauty

Beauty through the lens of Habitation;
– Barnaby Gunning, Yael Reisner ja soma architecture: Practice’s Retrospective. Moderator Fleur Watson;
– Kadri Kerge an soma architecture: The Exhibit. Moderator Kaja Pae.

Beauty and VR / AR / MR experience in Architecture:
– Paula Strunden and Nathan , Jakob Tulve, with Yael Reisner: The Exhibit;
– Space Popular and Paula Strunden: Practice’s retrospective;
– Elena Manferdini and Soomeen Hahm , Gwyllim Jahn, Igor Pantic:  Practice’s retrospective;
– Elena Manferdini and Space Popular: The Exhibit.

Friday 13th of September 2019:

– Installation Programme Competition winning project Steampunk Steampunk. Installation Competition curator Gilles Retsin &  Installation Competition Winners: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram), Soomeen Hahm, Igor Pantic. Moderator Martyn Hook;

– Maria Lee and Taylor Enoch: On the Subjective Experience of Beauty and its Relevance;
– Ron Aharoni and Graham Harman: The Interest in Beauty Through History;

– Keynote Speaker Graham Harman: Why Architecture and Beauty Need Each Other.

Smart home and Beauty:
– Kim Listmann, March Studio and Barnaby Gunning. Moderator Kaja Pae.

Beauty through the lens of Habitation:
– Sou Fujimoto, Barnaby Gunning and Yael Reisner: The Exhibit. Moderator Martyn Hook.
– Kadri Kerge and Kadarik Tüür Architects – In the context of Estonia. Practice’s retrospective.  Moderator Kaja Pae;
– Kadarik Tüür Architects and March Studio: The Exhibit.  Moderator Fleur Watson;
– March Studio and Sou Fujimoto: Practice’s retrospective.

Graham Harman

Graham Harman on Lõuna-California Arhitektuuriinstituudi filosoofia auprofessor. Ta on kirjutanud mitu raamatut, millest uusimad on „Object-Oriented Ontology: A New Theory of Everything“ („Objektile suunatud ontoloogia. Uus teooria kõigest“, 2018) ja „Speculative Realism: An Introduction“ („Sissejuhatus spekulatiivsesse realismi“, 2018).

Ron Aharoni

Ron Aharoni on Iisraeli matemaatik. Ta on koolitanud algklasside õpetajaid ning tema sellealaseid kogemusi kirjeldavat raamatut „Arithmetic for Parents“ („Aritmeetika lapsevanematele“) on tõlgitud mitmesse keelde. Samuti on ta avaldanud luulet ja lühijutte ning kirjutanud kaks raamatut luulest: „Mathematics, Poetry and Beauty“ („Matemaatika, luule ja ilu“) ja „Man Detaches Meaning“ („Inimene irdab tähendust“).

Maria Lee

Maria Lee lõpetas 2008. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia dramaturgina ja on sestsaadik töötanud nii Tallinna Linnateatris kui ka vabakutselisena erinevate projektide juures. 2018. aastal omandas ta trükitehnoloogiakutse ning trükikojas töötades tegeleb mingil määral ka kujundusega. Muu hulgas on Maria Lee luuletaja, kes on seni avaldanud kaks luulekogu („Äramõte“ 2007 ja „Stereomeetria“ 2012).

Taylor Enoch

Enoch on Londoni Ülikooli Kolledži doktorikandidaat ja filosoofia abilektor. Tema uurimistöö käsitleb esteetikat, neuroesteetikat ja kunstifilosoofiat ning keskendub esteetilise kogemuse fenomenoloogiale. Ta on avaldanud kirjutisi eksperimentaalesteetikast ning Kanti ja Husserli filosoofiast (ilmumas). Enoch töötab teadurina Londoni Ülikooli Kolledži neurobioloogia laboris ja New Jersey Kolledži eksperimentaalfilosoofia laboris.

Elena Manferdini

Elena Manferdini on Itaalia insener ja arhitekt, kes elab Californias Venice’is, kus juhib oma disainibürood Atelier Manferdini. Tal on üle 15 aasta erialast kogemust arhitektuuri-, kunsti-, disaini- ja haridusvaldkonnas. 2016. aastal pälvis Manferdini oma loomingu eest nimeka Public Art North America auhinna ja tema teoseid kuulub SFMoMA ja LACMA püsikogudesse. 2011. aastal oli ta organisatsiooni United States Artists (USA) aastastipendiumi üks laureaate arhitektuuri ja disaini valdkonnas.

Sou Fujimoto

Sou Fujimoto on sündinud 1971. aastal Hokkaidōl. Pärast Tokyo Ülikooli inseneriteaduskonna arhitektuuriosakonna lõpetamist asutas ta 2000. aastal büroo Sou Fujimoto Architects. 2013. aastal sai temast noorim Londoni Serpentine Gallery Pavilioni projekteerinud arhitekt. Sealtpeale on ta Euroopas võitnud arvukalt rahvusvahelisi võistlusi. Tema märkimisväärsemate tööde hulka kuuluvad Serpentine Gallery Pavilion 2013 (2013), House NA (2011), Musashino Art University Museum & Library (2010), Final Wooden House (2008), House N (2008).

Kadri Kerge

Kadri Kerge on New Yorgis tegutsev Eesti arhitekt. Ta töötab arhitektuuribüroos NBBj Architects, kus kavandab suurehitisi ning koostab disainistrateegiaid ja üldplaneeringuid eri paikadesse üle kogu maailma. Kerge tugev disaineritalent ja kontseptuaalne mõtlemine on kujunenud töökogemusega sellistes rahvusvaheliselt tunnustatud disainibüroodes nagu Asymptote Architecture New Yorgis, Coop Himmelb(l)au ja Eichinger Offices Viinis ning mujal Austrias ja Eestis.

Paula Strunden

Paula Strunden on Amsterdamis ja Londonis tegutsev arhitekt. Strunden õppis Viini Kaunite Kunstide koolis ja Pariisi Malaquais’ Arhitektuurikoolis (ENSAPM Paris) enne Bartletti Arhitektuurikooli (UCL) lõpetamist. Ta on töötanud Archithese’, Raumlabor’i ja Herzog & de Meuron’i juures. Strundeni oletusliku liitreaalsuse teos on olnud näitusel Kuninglikus Kunstiakadeemias (Royal Academy of Arts), Open City Docs’il, Object Rotterdam’il ja Frame Lab’il Amsterdamis.

Space Popular

Lara Lesmes (Hispaania) ja Fredrik Hellberg (Rootsi) on mõlemad lõpetanud Londoni arhitektuurikooli Architectural Association. 2013. aastal asutasid nad Bangkokis oma ettevõtte Space Popular. Alates 2016. aastast on nad asukohaga Londonis tegutsenud eri valdkondades alates mööblidisainist ja sisearhitektuurist kuni arhitektuuri, urbanistika ja virtuaalmaailmade disainini.

March Studio

March Studio asutasid Melbourne’is 2007. aastal arhitekt Rodney Eggleston ja graafiline disainer Anne-Ļaure Cavigneaux. Loometöö on andnud Egglestonile ja Cavigneaux’le võimaluse töötada erinevates valdkondades, nagu näiteks elamu-, kaubandus-, turismi- ja kogemusdisain ning kogukonna kaasamine. March Studio tõusis paari aastaga rahvusvaheliselt tuntud ja auhinnatud disainistuudioks.

Yael Reisner

Dr Yael Reisner on tegevarhitekt, kes õpetab külalisprofessorina Düsseldorfi rakenduskõrgkooli arhitektuuri- ja disainiteaduskonnas ning doktorantide juhendajana praktiliste uurimissümpoosionite (PRS) sarja raames RMITi ülikoolis Barcelonas. Yael Reisner Studio loonud suuri avaliku ruumi objekte, näiteks Fundació Enric Mirallesi produtseeritud installatsiooni „Take My Hand, Rights and Weddings“ Barcelonas. Reisner on kirjutanud raamatu „Architecture and Beauty: Conversations with Architects about a Troubled Relationship“.

Barnaby Gunning

Arhitekt, disainer ja programmeerija. Ta on arhitektiks maailma suurimale Lego majale, mis ehitati 1100 vabatahtliku abiga kasutades selleks üle kolme miljoni klotsi. 2009. aastal tegi Gunning L’Aquila maavärina järel koostööd Google-ga, et koolitada kohalikke inimesi oma ajaloolist kodulinna 3D-mudeldamise abil salvestama. Projekti raames loodi mitmesaja tuhande pildiga andmebaas, mis avalikustas esimest korda kahju tegeliku mõõtme. Gunning õppis UCL Bartletti Arhitektuurikoolis ning seejärel töötas Norman Fosteri, Renzo Piano, Atelier One ja Ron Aradi juures enne oma stuudio asutamist Londonis.

Kadarik Tüür Arhitektid

Kadarik Tüür Arhitektid (KTA) asutasid 2010. aastal partnerid Ott Kadarik ja Mihkel Tüür, kes on koos töötanud 2000. aastast. KTA on edumeelne nüüdisaegne büroo, mis keskendub kõigile arhitektuuri ja disaini aspektidele, sh linna üldplaneerimisele, avalikele ja erahoonetele, interjööridele ning üksikobjektidele. KTA loob tänapäeva tehnoloogia abil ainulaadset ja uuenduslikku arhitektuuri ja disaini. KTA on teinud koostööd paljude arhitektuuri- ja muude valdkondade asjatundjatega.

soma architectue

soma on Austrias 2007. aastal Stefan Rutzingeri, Kristina Schineggeri, Günther Weberi ja Martin Oberascheri poolt asutatud arhitektuuribüroo. Tuntumad projektid on paviljon 2012. aasta Expo’l Lõuna-Koreas, Building Academy Austrias (2012) ja kunstipaviljon Salzburgi Biennaalil (2011). Soma on võitnud mitmeid auhindu rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel. Alates 2017. aastast juhivad soma arhitektuuribürood Stefan Rutzinger ja Kristina Schinegger.

Gilles Retsin

Gilles Retsin on õppinud arhitektuuri Belgias, Tšiilis ja Ühendkuningriigis, kus lõpetas Londoni arhitektuurikooli Architectural Association. Retsin pälvis 2017. aasta Tallinna Arhitektuuribiennaali installatsioonivõistlusel võistlusel esikoha. Hiljuti oli ta Briti ajakirja „Architectural Design“ külalistoimetaja. Retsin on Londoni Ülikooli Kolledži arhitektuuri magistriprogrammi M.Arch programmijuht ning Londoni Ülikooli disainiarvutuslabori üks asutajatest.

Fologram

Fologram on praktiliste disainiuuringute ja tehnoloogiavaldkonna iduettevõte, mis töötab välja tarkvara projekteerimiseks ja ehitamiseks segareaalsuses. Fologrami asutajad Gwyllim Jahn, Cameron Newham and Nick van den Berg on töötanud akadeemilistel ametikohtadel RMITi ülikoolis Melbourne’is ja Monashi ülikoolis.

Igor Pantic

Pantic on arhitekt ja arvutusdisainer, kes töötab õppejõuna Londoni Ülikooli Kolledži Bartletti arhitektuurikoolis. Pantic on pidanud loenguid ning juhendanud töötubasid ja seminare mitmel pool maailmas ning esinenud arvutusdisaini käsitlevate töödega konverentsidel (nt ACADIA, CAADRIA ja TxA). Pärast Architectural Associationi disainiuuringute laboris magistrikraadi omandamist töötas ta seitse aastat Zaha Hadidi arhitektuuribüroos.

Soomeen Hahm

Soomeen Hahm on tegevarhitekt, kes elab Londonis ning töötab õppejõuna Londoni Ülikooli Kolledži Bartletti arhitektuurikoolis, kus juhib B-Pro AD magistriprogrammi 9. uurimisklastrit. Ta õpetab ja esineb loengutega ka mujal maailmas. Varem on ta õpetanud Architectural Associationi disainiuuringute laboris (AADRL) ja haridusteenuste agentuuris Intermediate Unit 13. Ta on lõpetanud Pekingi Tsinghua Ülikooli ja AADRLi.

Pareid

Asutajad Deborah Lopez ja Hadin Charbel on arhitektid ja õppejõud ning Bangkokis asuva Chulalongkorni Ülikooli rahvusvahelise disaini- ja arhitektuuriprogrammi (INDA) õppejõud.
Mitmekülgne paar juhib interdistsiplinaarset disaini- ja uurimisstuudiot, mis tegeleb eksperimentaalsete tootmismeetodite, multisensoorsete kogemuste, ökoloogia ja tänapäeva uute reaalsuste ühisosaga.

12.09.2019

13.09.2019