Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Biennaalist

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 pealkirjaga “Ilu loeb. Ilu tagasitulek” avanädal leiab aset 11.09–15.09.2019.

TAB on rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu valdkonna tulevikku. TAB-i programm on mõeldud nii valdkonna tippudele kui noortele professionaalidele ja arhitektuurihuvilistele.

Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2019 teemaks on „Ilu loeb. Ilu tagasitulek” ja kuraatoriks Londonis tegutsev arhitekt Dr Yael Reisner (Yael Reisner Studio).

Paljud arhitektid seostavad sõna „ilu“ pinnapealsuse, „vana maailma“ või tagurlike väärtustega – kultuuriliste eelarvamustega, mis väljenduvad arhitektuuris, aga ka poliitikas, psühholoogias, luules ja muusikas. Ometi on võimsa esteetilise kogemuse pakkumine siiani hea arhitektuuri esimene kriteerium. Ilupüüdlus lakkas olemast arhitektuuri peamine käivitaja 1940. aastate alguses, mil objektiivseid kaalutlusi hakati propageerima ratsionaalsete ja pragmaatilistena ning subjektiivseid otsuseid pidama ebaoluliseks. Neurobioloogia ja teiste teadusharude edusammud aga näitavad, et tsivilisatsioon ei saaks eksisteerida ilma naudinguta, mis ühtlasi hõlmab ka ilukogemust. Ilu on osa neurobioloogilisest struktuurist, mis teeb meid mitte ainult õnnelikumaks, vaid ka tervemaks. Arhitektuuridiskursuses on praegu näha esimesi märke taastärganud huvist esteetika vastu. See kultuuriline nihe toob meid tagasi subjekti rolli juurde uute teadmiste loomisel. Selle tähtsus otsuste langetamisel on esile kerkinud paljudes valdkondades, andes uue hingamise esteetikale ja ilule. 

Eesti poolelt on kuraatori assistendi rollis arhitekt Liina Soosaar, kes on hiljuti lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala. Teine kuraatori assistent on arhitekt Barnaby Gunning Londonist.

Dr Yael Reisner on tegevarhitekt, kes tegeleb ühtlasi ka uurimis-, õpetamis- ja kuraatoritööga. TAB 2019 keskendub Reisnerit viimasel kümnendil enim huvitanud küsimusele – arhitektuuri ja ilu keerukale suhtele. Seda teemat lahkab Reisner nii tänavuse TABi näituse ja sümpoosioni kuraatorina kui ka Briti ajakirja Architectural Design peatselt ilmuva erinumbri külalistoimetajana.

Reisner õpetas kümmekond aastat Londoni Ülikooli Kolledži Bartletti arhitektuurikoolis ja alates 2005. aastast ka mujal maailmas – külalisprofessorina Düsseldorfi rakenduskõrgkooli arhitektuuri- ja disainiteaduskonnas ning doktorantide juhendajana praktiliste uurimissümpoosionite (PRS) sarja raames RMITi ülikoolis Barcelonas. Teoreetilise töö kõrval on Yael Reisner Studio loonud ka suuri avaliku ruumi objekte, näiteks Fundació Enric Mirallesi produtseeritud installatsiooni „Take My Hand, Rights and Weddings“ („Võta mu käsi. Õigused ja abielud“, 2014) Barcelonas.

Tel Avivis sündinud Reisner omandas bakalaureusekraadi bioloogias, kuid vahetas siis eriala ning läks Londonisse arhitektuuri õppima. Doktorikraadi sai ta RMITi ülikoolis Melbourne’is. Väitekirja uurimisteemad tõi Reisner laiema avalikkuse ette oma raamatus „Architecture and Beauty: Conversations with Architects about a Troubled Relationship“ („Arhitektuuri ja ilu keerukas suhe. Vestlused arhitektidega“, 2010).

TABi korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ja seda suunab TABi ümarlaud. Ümarlauda kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Kunstiakadeemia ning Tallinna linna esindajad, samuti varasemate TABide kuraatorid.

TAB ümarlaud valib iga kahe aasta tagant biennaalile uue kuraatori. Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2019 kuraatorivõistluse võitis Londonis tegutsev arhitekt Dr Yael Reisner (Yael Reisner Studio) ja arhitekt Johanna Jõekalda poolt esitatud kavand pealkirjaga „Ilu loeb; Ilu naasmine uinunud seisundist“.